Które spółki mogą stosować estoński CIT?

Które spółki mogą stosować estoński CIT?Które spółki mogą stosować estoński CIT?Które spółki mogą stosować estoński CIT?
kwi
15
2024

Spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne mogą stosować CIT estoński jeżeli spółka spełnia łącznie poniższe wymogi:
1. Przychody uzyskiwane: z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki

UWAGA: UMOWY FACTORINGOWE, KTÓRE ZAWARŁA SPÓŁKA  SĄ PRZYCHODAMI UZYSKIWANYMI ZE SPRZEDAŻY WIERZYTELNOŚCI.

2. Zatrudnia na umowę o pracę 3 pracowników przez okres co najmniej 300 dni w roku lub na umowę niż umowa o pracę, jeżeli  wydatki na wynagrodzenia stanowią co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw a spółka odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki ZUS.

UWAGA: DO LIMITU NIE WLICZA SIĘ ZATRUDNIENIA WSPÓLNIKÓW.

3. Udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami spółki  są wyłącznie osoby fizyczne.|

4. Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, spółka nie posiada ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.

5. Spółka za okres opodatkowania ryczałtem nie sporządza sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości:
– spółka złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym mają być opodatkowane ryczałtem.

KTÓRE SPÓŁKI NIE MOGĄ STOSOWAĆ ESTOŃSKI CIT

  • instytucje pożyczkowe,
  • spółki prowadzące działalność w specjalnych strefach ekonomicznych,
  • spółki postawione w stan upadłości lub likwidacji,
  • spółki  utworzenie w wyniku połączenia lub podziału albo podzielenie przez wydzielenie.

Kategoria: Nowoczesna księgowość • 2024-04-15