Nowo założone spółki również mogą korzystać z estońskiego CIT.
STRUKTURA PRZYCHODÓW
W przypadku spółek rozpoczynających prowadzenie działalności warunek dotyczący struktury przychodów uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem.
Przypominamy
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać spółka w której mniej niż 50% przychodów, (łączne przychody z działalności) pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
STRUKTURA ZATRUDNIENIA
W przypadku spółki rozpoczynającej prowadzenie działalności warunek dotyczący zatrudnienia nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i dwóch lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących. Począwszy od drugiego roku podatkowego, spółka zobowiązana jest do corocznego zwiększania zatrudnienia o 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy, aż do osiągnięcia wymaganego poziomu zatrudnienia.
Do limitu osób zatrudnionych nie wlicza się wspólników spółki.
Warunek opierający się na limicie miesięcznych kwot wypłaconych wynagrodzeń od umów innych niż umowa o pracę, powinien zostać w pełni spełniony począwszy już od drugiego roku prowadzenia działalności.
Przypominamy
Wydatki na wynagrodzenia muszą stanowić co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw a spółka odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki ZUS. Również w tym przypadku do limitu osób zatrudnionych nie wlicza się wspólników tego podatnika.