W jakich branżach można stosować ulgę?
IT – DESING – AUTOMATYZACJA – FARMACJA – WIRUSOLOGIA – BUDOWNICTWO I WIELE INNYCH
- Ulga na prototypy dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu.
- Pozwoli taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.
- Firma z tytułu ulgi na prototyp zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30% wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10% dochodu).
Na czym polega ulga?
- Ulga na prototypy dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu.
- Pozwoli taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.
- Firma zyska możliwość odliczenia dodatkowych 30% wydatków od podstawy opodatkowania (nie więcej jednak niż 10% dochodu).
Z ulgi na prototyp będzie mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt na rynku, wyróżniający się: wydajnością techniczną, użytecznością i funkcjonalnością. Wystarczy, że będzie to produkt innowacyjny w skali firmy, niewystępujący dotąd na rynku, który będzie rozwijał jej ofertę i pozwoli jej w przyszłości zdobywać nowe rynki zbytu.
Ulga na prototypy dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Wspiera poniesione przez podatnika koszty na etapie testowania wynalazku, przed rozpoczęciem jego produkcji na masową skalę i wprowadzeniem go na rynek.
Aby ułatwić firmom stosowanie ulgi, przepisy zawierają precyzyjną listę wydatków, które będą uznawane w ramach opracowania prototypu (produkcji próbnej) i wprowadzenia go na rynek. To m.in.: rozruch technologiczny produkcji stanowiący efekt prac B+R przeprowadzonych przez przedsiębiorcę, zakup maszyn niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu, koszty ich ulepszenia i dostosowania.
100% x koszty na prototyp = 130% kosztów