Istota funkcjonowania spółki z o.o. polega na wniesieniu wkładów przez wspólników, którzy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu. Dążenie do osiągnięcia wspólnego celu może polegać również na współdziałaniu w sposób określony w umowie spółki poprzez różnego rodzaju powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki.
Wspólnika/wspólników można zobowiązać do powtarzających się świadczeń niepieniężnych określając ich rodzaj i zakres.
Świadczeniami niepieniężnymi obciąża się udziały, a nie osobę wspólnika. Zatem zbycie udziału obciążonego powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi powoduje ich przejście na nabywcę.
Za wykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych przysługuje wspólnikowi wynagrodzenie, niezależnie czy spółka osiąga zysk w swojej działalności
Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne jest kosztem podatkowym co wynika z art 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”
Podatek dochodowy wspólnika, a powtarzające się świadczenia niepieniężne.
Wynagrodzenie za świadczenia niepienięzne należy wykazać w zeznaniu rocznym wspólnika, a następnie opodatkować wraz z innymi uzyskanymi w roku podatkowym dochodami rozliczanymi na zasadach ogólnych
-12% do progu 120 000 złotych
-lub 32% przy nadwyżce powyżej 120 000 zł.
Rodzaje powtarzających się świadczeń niepieniężnych.
Powtarzające się świadczenia niepieniężne mogą polegać na:
1.Dostawie produktów, które są niezbędne do prowadzenia działalności spółki np. okresowa dostawa produktów mlecznych dla spółki zajmującej się produkcją jogurtów.
2.Okresowym udostępnianiu spółce maszyn produkcyjnych.
3.Wspólnik mający wiedzę prawniczą może świadczyć porady prawne, które mieściłyby się w powtarzających się świadczeniach niepieniężnych itd.
Przesłanki powtarzającego się świadczenia niepieniężnego.
1.Świadczenia muszą mieć charakter okresowy, gdyż np. udostępnienie przez wspólnika maszyn produkcyjnych na rok czy dłużej nie jest już powtarzającym się świadczeniem niepieniężnym
2.Muszą mieć charakter niepieniężny tj. muszą polegać na czynnym zachowaniu wspólnika, które jest związane z zasadą dążenia do osiągnięcia wspólnego celu.
W takim razie np. okresowa dostawa produktów mlecznych przez wspólnika dla spółki zajmującej się produkcją mleczną mieści się w tych dwóch przesłankach.