Od 1 stycznia 2025 r. procedura szczególna SME umożliwia małym przedsiębiorcom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia z VAT.
Warunki korzystania ze zwolnienie z VAT w ramach procedury SME:
– Podatnik, niezależnie od korzystania ze zwolnienia „podmiotowego” z VAT (limit 200 tys. PLN), nie może przekroczyć limitu 100 tys. EUR na terytorium UE (zarówno w danym, jak i poprzednim roku, zawsze w ujęciu rocznym).
– Drugim warunkiem ubiegania się o zwolnienie z VAT w innym państwie członkowskim UE jest złożenie przez polskiego podatnika powiadomienia o zamiarze korzystania ze zwolnienia z VAT, we wskazanych przez siebie państwach członkowskich. W powiadomieniu podatnik wskazuje obroty za bieżący i poprzedni rok, co umożliwi weryfikację, czy podatnik mieści się w limitach uprawniających do zwolnienia z VAT w wybranych państwach członkowskich UE. W przypadku niektórych państw unijnych wymagane jest wskazanie obrotów osiąganych za dwa lata wstecz przed złożeniem powiadomienia. Podatnik ma obowiązek raportowania kwartalnie obrotów osiąganych we wszystkich państwach członkowskich UE.
Faktury uproszczone
Podatnicy korzystający ze zwolnienia VAT w ramach procedury SME mogą wystawiać uproszczone faktury VAT.
Dane w fakturach uproszczonych:
• data wystawienia,
• numer kolejny,
• imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów, lub usług oraz ich adresy,
• nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
• miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
• cenę jednostkową towaru lub usługi,
• kwotę należności ogółem
Zakres danych na fakturze uproszczonej wystawionej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia będzie ponadto obejmował również indywidualny numer identyfikacyjny EX.
Źródło: Ministerstwo Finansów