Podatek VAT w usługach transgranicznych

Podatek VAT w usługach transgranicznychPodatek VAT w usługach transgranicznychPodatek VAT w usługach transgranicznych
gru
16
2024

Żeby prawidłowo rozliczyć VAT w zakresie usług transgranicznych, polski przedsiębiorca musi ustalić miejsce świadczenia usług. To od miejsca świadczenia usług zależy, w którym państwie jest płacony podatek.

Świadczenie usług na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej

Opodatkowanie podatkiem VAT

Usługi wykonane przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz przedsiębiorcy unijnego podlegają opodatkowaniu VAT w kraju siedziby usługobiorcy. Nabywca usługi zobowiązany jest do rozliczenia podatku w swoim kraju na zasadzie importu usług. (art. 28b ust. 1 ustawy VAT).

Miejsce świadczenia usług

Miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym podatnik, który kupuje usługę, posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Jeżeli usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika nabywającego usługę, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Deklaracja podatkowa

Podatnik zwolniony z VAT z tytułu świadczenia takiej usługi nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej składa tylko informację podsumowującą VAT UE.

Usługa wykonana przez podatnika zwolnionego z VAT

Polski podatnik zwolniony z obowiązku rozliczania VAT wykonujący usługę na rzecz podatnika w unii europejskiej musi być zarejestrowany do VAT UE i posługiwać się unijnym numerem NIP PL.

Wykonana przez podatnika zwolnionego z VAT usługa musi zostać udokumentowana fakturą.
Faktura ta zawiera:
– wartość netto usługi,
– nie zawiera kwoty podatku ani też stawki podatku (NP),
– adnotację „odwrotne obciążenie”,
– unijny numer NIP PL.

Kategoria: Artykuły • 2024-12-16