Podatek VAT od aportu nieruchomości wnoszonego do spółki z o.o.

ZnamyPrawo.pl - Poznaj swoje prawa i obowiązki dotyczące SpółekArtykułyPodatek VAT od aportu nieruchomości wnoszonego do spółki z o.o.
Podatek VAT od aportu nieruchomości wnoszonego do spółki z o.o.Podatek VAT od aportu nieruchomości wnoszonego do spółki z o.o.Podatek VAT od aportu nieruchomości wnoszonego do spółki z o.o.
paź
29
2024

Pytanie:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wnosi do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład niepieniężny (aport nieruchomości) w celu pokrycia udziałów. Spółka wnosząca aport jest podatnikiem VAT. Nieruchomość stanowi działkę gruntu kupiona przez spółkę bez podatku VAT. Nieruchomość nie była używana przez spółkę ani na cele zwolnione z podatku ani na cele opodatkowane.
Pytanie, czy wniesienie aportem nieruchomości (działki, gruntu) będzie stanowić czynność opodatkowaną VAT?

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju dokonywane przez podatnika.

Odpowiedź:
Wniesienie aportu do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, zawartej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, uznawane jest za sprzedaż, ponieważ czynność ta odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów lub akcji).
Jeżeli takiego wniesienia dokonuje czynny podatnik podatku VAT, wówczas wystąpi u tego podatnika czynność, którą będzie zobowiązany opodatkować podatkiem VAT z uwzględnieniem przewidzianych w ustawie stawek i udokumentować fakturą.

Zwolnienie przedmiotowe
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zatem jeżeli spółka dokonuje dostawy terenu niezabudowanego będącego terenem budowlanym -transakcja będzie opodatkowana stawką 23%.

Kategoria: Artykuły • 2024-10-29