Kontrakt menadżerski a podatek VAT

Kontrakt menadżerski a podatek VATKontrakt menadżerski a podatek VATKontrakt menadżerski a podatek VAT
lis
15
2024

Świadczenie usług na podstawie kontraktu menedżerskiego powinno być traktowane jako wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Jest to bowiem działalność usługowa wykonywana przez osobę fizyczną bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku VAT są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność usługodawców.

W art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT zostały wymienia czynności nieuznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Są to czynności, z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

PODSUMOWANIE

Nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej czynności wykonywane na podstawie kontraktu menedżerskiego, jeżeli strony w umowie o kontrakt menadżerski ustalą, że odpowiedzialnym wobec osób trzecich za wykonane przez menedżera czynności jest podmiot zlecający te czynności.  Żeby kontrakt menedżerski nie stanowił samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, muszą w umowie zostać określone następujące elementy:

  • warunki wykonywania zleconych czynności,
  • wynagrodzenie,
  • odpowiedzialność zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich.

Jeżeli za czynności odpowiadać wobec osób trzecich będzie menedżer, to ich wykonywanie należało będzie uznać za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą, a menedżer będzie podatnikiem VAT. Jeżeli natomiast cała odpowiedzialność będzie leżała po stronie zlecającego wykonanie czynności (spółce z o.o.), to menedżer nie będzie z tytułu wykonania tych czynności podatnikiem podatku od towarów i usług.

Kategoria: Artykuły • 2024-11-15