Różnica między zwolnieniem podmiotowym a przedmiotowym z VAT
– Ze zwolnienia podmiotowego z VAT korzysta podatnik, którego przychody (wartość sprzedaży) w poprzednim roku nie przekroczyły limitu 200 tys. zł.
– Ze zwolnienia przedmiotowego z VAT korzysta podatnik prowadzący działalność gospodarczą opartą na świadczeniu usług medycznych, edukacyjnych lub finansowych.
Usługi w zakresie opieki medycznej to usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nabywane przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.
Kiedy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT?
Aby usługi podologiczne mogły być zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe), muszą być wykonywane w ramach praktyki lekarskiej, pielęgniarskiej, położniczej lub psychologicznej. Osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania zawodu podologa, na przykład ukończenie studiów podyplomowych w zakresie podologii, nie spełnia przesłanki podmiotowej do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy.
Podsumowanie
Usługi podologiczne świadczone w ramach zawodu podologa nie korzystają ze zwolnienia z VAT, ponieważ podolog nie należy do zawodów medycznych. W związku z tym osoby świadczące tego rodzaju usługi nie mogą korzystać z przedmiotowego zwolnienia z VAT.