Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej jest opodatkowana podatkiem VAT?

ZnamyPrawo.pl - Poznaj swoje prawa i obowiązki dotyczące SpółekArtykułyCzy sprzedaż nieruchomości zabudowanej jest opodatkowana podatkiem VAT?
Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej jest opodatkowana podatkiem VAT?Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej jest opodatkowana podatkiem VAT?Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej jest opodatkowana podatkiem VAT?
lis
25
2024

Sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej uznał:

  1. Stanowisko podatnika, że sprzedaż nieruchomości jest czynnością nieopodatkowaną VAT, za nieprawidłowe.
  2. Że przy sprzedaży nieruchomości sprzedawany jest majątek wykorzystywany w całości przez podatnika w działalności gospodarczej, zatem nieruchomość nie jest sprzedawana jako majątek osobisty, lecz jako majątek działalności gospodarczej, co podlega opodatkowaniu VAT.

Sprzedaż nieruchomości, jako czynność podlegająca opodatkowaniu, może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, który przewiduje zwolnienie dla dostawy budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem sytuacji, gdy:

  1. Dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim.
  2. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W oparciu o powyższy przepis kluczowe dla ustalenia zasad opodatkowania jest określenie momentu pierwszego zasiedlenia i okresu, jaki upłynął od tego momentu. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się:

  1. Oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi.
  2. Rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu.
  3. Wydatki poniesione na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

28 lutego 2019 roku Pani Celina Kozak zakończyła najem nieruchomości, a od 1 marca 2019 rozpoczęła jej użytkowanie na potrzeby własne. Sprzedaż nieruchomości zaplanowano na 16 września 2023. W tej sytuacji od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata (termin ten minął w kwietniu 2021), a ponadto nie poniesiono nakładów na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej budynku. Spełnione są zatem warunki zwolnienia z podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Przez ulepszenie środków trwałych rozumie się w szczególności:

  1. Przebudowę, czyli zmianę (poprawę) istniejącego stanu środków trwałych na inny.
  2. Rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, zwłaszcza budynków i budowli, linii technologicznych itp.
  3. Rekonstrukcję, czyli odtworzenie zużytych całkowicie lub częściowo składników majątku.
  4. Adaptację, czyli przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotnie przeznaczony lub nadanie mu nowych cech użytkowych.

Sprzedaż gruntu, na którym znajduje się budynek, również korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ustawodawca przewiduje także drugie zwolnienie z VAT dla sprzedaży nieruchomości, zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Ze zwolnienia można skorzystać, jeśli spełnione są dwa warunki:

  1. Sprzedawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy zakupie nieruchomości.
  2. Sprzedawca nie poniósł wydatków na ulepszenie nieruchomości, które uprawniałyby do odliczenia VAT, a jeśli poniósł, to były one niższe niż 30% wartości początkowej obiektów.

W takim przypadku nie obowiązuje wymóg pierwszego zasiedlenia ani okresu 2 lat.

Kategoria: Artykuły • 2024-11-25