Opodatkowanie dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

ZnamyPrawo.pl - Poznaj swoje prawa i obowiązki dotyczące SpółekNowoczesna księgowośćOpodatkowanie dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Opodatkowanie dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnościąOpodatkowanie dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnościąOpodatkowanie dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
sie
12
2024

Opodatkowanie dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:

✅ PRZY WYPŁACIE DYWIDENDY OSOBIE FIZYCZNEJ

Spółka wypłacająca dywidendę wspólnikowi będącemu osobą fizyczną jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% od wypłaconej dywidendy.

Spółka w związku z wypłatą dywidendy podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce ma obowiązek:

• przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek – na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki,

• przesłać do urzędu skarbowego, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR)

Przychodów z dywidendy nie łączy się z pozostałymi dochodami opodatkowanymi podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

PODSUMOWANIE:

– przychód z tytułu dywidendy powstaje w dacie otrzymania,

– dywidendy nie stanowią przychodu dywidendy należne, ale nie wypłacone.

– otrzymana dywidenda stanowi przychód z kapitałów pieniężnych określony w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie łączy się przychodu z pozostałymi dochodami opodatkowanymi podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

– podatek od dywidend jest potrącany i płacony do Urzędu Skarbowego z wypłacanej dywidendy przez spółkę która jest płatnikiem tego podatku

✅ PRZY WYPŁACIE DYWIDENDY OSOBIE PRAWNEJ

Spółka wypłacająca dywidendę wspólnikowi będącemu osobą prawną (podatnik CIT) jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. od wypłaconej dywidendy.

Spółka w związku z wypłatą dywidendy podatnikowi mającemu siedzibę w Polsce ma obowiązek:

• przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek – na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki będącej płatnikiem (wypłacającej dywidendę),

• przesłać do urzędu skarbowego, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym CIT -6R.

✔️ Zwolnienia z podatku od dywidendy dla osoby prawnej:

W myśl ustawy o CIT niektóre podmioty mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od dywidendy jeżeli są opodatkowane podatkiem CIT w Polsce albo w innym państwie członkowskim UE lub EOG.

oraz

1. Spółka wypłacająca dywidendę ma siedzibę lub zarząd na terenie Polski.

2. Otrzymujący dywidendę ma udziały/akcje spółki od co najmniej 2 lat.

3. Otrzymujący dywidendę ma co najmniej 10 procent udziałów / akcji w kapitale spółki.

4. Otrzymujący dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem

dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na źródło ich osiągania.

✅ PRZY WYPŁACIE ZALICZKI NA POCZET PRZYSZŁEJ DYWIDENDY

Zaliczka na poczet dywidendy może zostać wypłacona kiedy spółka nie zamknęła jeszcze bieżącego roku obrotowego pod warunkiem że zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk.

Uchwałę o wypłacie zaliczki na dywidendę podejmuje zarząd pod warunkiem że umowa spółki upoważnia zarząd do wypłaty zaliczki.

Zaliczka nie może stanowić więcej niż 50% zysku osiągniętego przez spółkę z o.o. od końca poprzedniego roku obrotowego.

Jeżeli na koniec roku obrotowego spółka nie osiągnie zysku, zaliczka na poczet dywidendy podlega zwrotowi w całości lub części.

Zaliczka wypłacona na poczet przyszłej dywidendy opodatkowana jest na takim samych zasadach co dywidenda. Spółka przed wypłatą zaliczki ma obowiązek opodatkować zaliczkę 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Kategoria: Nowoczesna księgowość • 2024-08-12