Przeznaczenie zysku w spółce
Zysk w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na odstawie zwyczajnej uchwały zgromadzenia wspólników może zostać wypłacony wspólnikom w postaci dywidendy.
Uchwałą zgromadzenia wspólników na wypłatę dywidendy można przeznaczyć cały zysk spółki wypracowany w roku obrotowym lub część zysku przeznaczyć na wypłatę dywidendy a część zysku na pokrycie kapitału zapasowego spółki.
Termin wypłacenia dywidendy
Dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników. Jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana niezwłocznie po dniu dywidendy.
Zryczałtowany podatek od wypłaty dywidendy
Spółka wypłacająca dywidendę wspólnikom jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%.
Spółka w związku z wypłatą dywidendy ma obowiązek:
- przekazać kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek – na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki
- przesłać do urzędu skarbowego, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (roku wypłaty dywidendy ) deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR)
Zaliczka na poczet dywidendy
Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy, jeżeli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka nie może stanowić więcej niż 50% zysku osiągniętego przez spółkę z o.o. od końca poprzedniego roku obrotowego pod warunkiem że umowa spółki przewiduje uprawnienie dla zarządu do wypłaty przez spółkę zaliczek na poczet przyszłej dywidendy.
Artykuł 28m ust. 2 ustawy o CIT zrównuje zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku) z dochodem z podzielonego zysku. W związku z czym także w przypadku wypłaty zaliczki na dywidendę Spółka zobowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.