Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że statut lub uchwała walnego zgromadzenia stanowi inaczej.
- Likwidator kończy bieżące interesy spółki, ściąga wierzytelności, wypełnia zobowiązania i upłynnia majątek spółki. Nowe interesy mogą wszczynać jeżeli to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku.
- Likwidator reprezentuje spółkę w czynnościach prawnych związanych z likwidacją, ale nie może zaciągać nowych zobowiązań bez zgody wspólników (zgodnie z umową spółki).
- Likwidator odpowiada za długi spółki wyłącznie w przypadku niedochowania swoich obowiązków.
- Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi trwać co najmniej pół roku, licząc od daty jej ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dopiero po tym czasie można podzielić majątek spółki – o ile taki jeszcze pozostanie po zaspokojeniu wierzycieli.
Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych Likwidatorzy powinni ogłosić dwukrotnie o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie sześciu miesięcy od dnia ostatniego ogłoszenia.
Ogłoszenia, o których mowa w § 1, nie mogą być dokonywane w odstępie czasu dłuższym niż miesiąc ani krótszym niż dwa tygodnie.
PROKURENCI W POSTĘPOWANIU LIKWIDACYJNYM
Otwarcie likwidacji powoduje wygaśnięcie prokury.
W okresie likwidacji nie może być ustanowiona prokura.