Jaką rolę pełni prokurent w spółce?
Prokurent ma on za zadanie reprezentowanie spółki przed sądem i innymi organami oraz otrzymuje umocowanie do dokonywania czynności sądowych oraz pozasądowych, w sprawach związanych z prowadzeniem spółki.
Zarząd może powołać prokurenta lub kilku prokurentów, którzy w imie uprawnienia prokurenta to na przykład:
- wytaczanie powództwa w imieniu spółki
- występowanie przed sądem
- składanie oświadczenia woli
Prokurent nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Prokurent nie odpowiada za szkodę wobec spółki tak długo jak reprezentuje spółkę zgodnie z udzielonym zakresem prokury.
Odpowiada wyłącznie za czyny lub zaniechania, które narażają spółkę na straty. Prokurenta powołuje i odwołuje zarząd spółki.
Prokurent może prowadzić sprawy spółki na zasadzie powołania. Wykonuje on wtedy swoje obowiązki nieodpłatnie lub może mu być przyznane wynagrodzenie.
Wynagrodzenie prokurenta zatrudnionego na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z prokurentem.
Wyróżniamy trzy rodzaje prokury:
- samoistna
- łączna
- oddziałowa
Prokura samoistna – prokurent działa samodzielnie.
Prokura łączna – do dokonania czynności konieczne jest współdziałanie wszystkich prokurentów lub na przykład do dokonania czynności konieczne jest współdziałanie wspólnie z członkiem Zarządu.
Prokura oddziałowa- upoważnia do dokonywania czynności prawnych wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa
Pełnomocnik w spółce
Pełnomocnik powołany przez zarząd spółki reprezentuje spółkę na zewnątrz na podstawie formalnego pełnomocnictwa.
Rodzaje pełnomocnictwa :
- Pełnomocnictwo ogólne
- Pełnomocnictwo rodzajowe
- Pełnomocnictwo szczególne
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje czynności związane ze zwykłym zarządem spółką. Pełnomocnictwo ogólne może na przykład obejmować występowanie pełnomocnika w postępowaniach sądowych czy egzekucyjnych.
Pełnomocnictwo rodzajowe obejmuje czynności prawne nie zastrzeżone dla umocowania ogólnego i szczególnego. Przykładem pełnomocnictwa rodzajowego jest sprzedaż nieruchomości.
Pełnomocnictwo szczególne dotyczy ściśle wskazanych czynności prawnych, na przykład zakup określonej nieruchomości. Pełnomocnik nie ponosi osobistej odpowiedzialności wobec wierzycieli spółki, o ile działa w granicach swojego umocowania.