Ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

ZnamyPrawo.pl - Poznaj swoje prawa i obowiązki dotyczące SpółekArtykułyEwidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnościąEwidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnościąEwidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
sie
11
2023

Prowadzenie spółki z.o.o. wiąże się z ponoszeniem wydatków, od których na ogół można odliczać podatek VAT w pełnej wysokości. A co z podatkiem vat dotyczącym kosztów używania samochodu osobowego będącego środkiem trwałym w spółce. Samochód osobowy będący własnością spółki używany jest na potrzeby związane z spółką.  Spółka powinna prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu w celu odliczenia podatku VAT w wysokości 50%

A więc spółka ma prawo odliczyć 50 % podatku VAT w przypadku zakupu samochodu lub części składowych samochodu Również przy wydatkach związanych z kosztami eksploatacji samochodu zakupu paliwa, części zamiennych, naprawy samochodu, rat leasingowych.  

Odliczenie 100 % podatku VAT.

Ustawa o VAT przewiduje również możliwość odliczenia 100 % podatku VAT na wydatki związane z samochodami osobowymi, jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest wyłącznie do działalności gospodarczej spółki.

Odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego jest możliwe przy spełnieniu następujących warunków: 

  • Samochód osobowy używany jest tylko w działalności gospodarczej Spółki (nie może być używany do celów prywatnych na przykład udziałowców lub zarządu Spółki).
  • Samochód jest zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
  • Spółka prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, zwaną kilometrówką dla VAT, w której wskazuje cel podróży, datę, przebyte kilometry oraz imię i nazwisko kierowcy.
  • W Spółce wdrożony jest regulamin, który zawiera m.in informacje o tym kto może korzystać z samochodu i w jakim celu.

Wszystkie powyższe warunki należy spełnić łącznie. Jeżeli samochód osobowy nie spełnia wszystkich lub jednej z przesłanek odlicza Spółka odlicza od kosztów używania samochodu tylko 50 % VAT

Pełne odliczenie VAT na samochód ciężarowy.

W przypadku posiadania samochodu ciężarowego można odliczyć 100 % podatku VAT, jeżeli:

Samochód spełnia kryteria definicyjne samochodu ciężarowego z ustawy o VAT- nie wszystkie samochody mające adnotacje w dowodzie rejestracyjnym, że są samochodami ciężarowymi spełniają kryterium samochodu ciężarowego z ustawy o VAT.

Zgodnie ustawą VAT samochodami ciężarowym są; konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Samochód taki w celu odliczenia VAT musi być używany w działalności gospodarczej.

Taki samochód należy również zatwierdzić w okręgowej stacji kontroli pojazdów, że spełnione zostały wymagania dotyczące wykorzystania pojazdu w działalności gospodarczej.

Korzystanie z usług taksówkarskich, a odliczenie VAT

Prowadzący spółkę oraz jej pracownicy zmuszeni są często do korzystania z usług taksówkarskich w celu załatwiania spraw spółki np. dojazdy na spotkania.

Odliczyć VAT na zasadach ogólnych można w przypadku otrzymania faktury za przejazd, paragon nie uprawnia do odliczenia VAT.

Jeżeli taksówkarz korzysta z przedmiotowego zwolnienia VAT, otrzymana faktura nie zawiera podatku VAT- od tej faktury nie można odliczyć VAT.

Kategoria: Artykuły • 2023-08-11