Pożyczka udziałowca dla Spółki z o.o.

Pożyczka udziałowca dla Spółki z o.o.Pożyczka udziałowca dla Spółki z o.o.Pożyczka udziałowca dla Spółki z o.o.
cze
10
2023

Jeżeli udziałowiec udziela pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest wspólnikiem, to umowa taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC.

Umowa pożyczki udzielona przez wspólnika może zawierać postanowienie, że wspólnik nie otrzyma od udzielonej pożyczki odsetek. Wtedy jednak po stronie spółki powstaje przychód z tytułu odsetek. Przychód z tytułu odsetek jest naliczany według wysokości odsetek stosowanych przez NBP i stanowi w spółce przychód podatkowy.

Jeżeli spółka zaciąga pożyczkę od innej osoby niż wspólnik, to pożyczka taka jest opodatkowana podatkiem PCC w wysokości 0,5% wartości pożyczki. Obowiązek zapłaty podatku ponosi pożyczkobiorca, a więc spółka.     

W przypadku zaciągnięcia przez spółkę pożyczki od podmiotu gospodarczego, który zajmuje się udzielaniem pożyczek pieniężnych i kredytów, to w konsekwencji taka umowa pożyczki:

1.Opodatkowana jest podatkiem VAT po stronie dającego pożyczkę.

2.Zwolniona jest z podatku PCC po stronie biorącego pożyczkę (spółkę).

Nie ma przy tym znaczenia, że umowa pożyczki mimo opodatkowania podatkiem VAT zwolniona jest z podatku na podstawie art. 43 ust. 1. pkt 38. ustawy VAT.

Zgodnie ze wskazanym artykułem ,,Zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.”

W ten sposób, przy spełnieniu powyższych przesłanek umowa pożyczki podlegająca podatkowi VAT, nie spowoduje powstania VAT należnego po stronie spółki.

Kategoria: Artykuły • 2023-06-10